Mulgi kindakirjad

Roositud kindad Mulgimaal

Värvikasutus Mulgimaa roositud kinnasete koloriidis domineerivad punase ja oranži põhjalised kindad. Toonid varieeruvad heleoranžist (ERM 9104) kuni pruunikaspunasteni (ERM A94:28). Hilisematel kinnastel ka lillakaspunane ja lilla. Mõnede paaridena esineb kollaseid, siniseid, musti, lambahalle kindaid.

Roosimislõngadena on palju kasutatud rohelisi, siniseid, kollaseid, lillasid ja roosasid toone. Vähem musta ja punast. Värvikombinatsioonid on alati kirevad ja paljude värvidega. Roositud ornamendid

Mulgimaa roositud ornamentide sees esineb üksikmotiividena kaldruute, riste, rombe, nelinurke, rööpkülikuid, kolmnurke ja triipe. Nendest on moodustatud suuremaid ornamente kindaseljale ja sõrmedele. Ühe eripärana võib selle rühma puhul välja tuua horisoontaalsed roositud triibud, mida esineb käeselja motiivi lõpus ja enne sõrmede algust. Triip võib joosta ainult kindaseljal või ka ringselt.

Motiivistik on väga mitmekesine. On rohekelt nii kandilisemaid kui vastupidiselt ka ümaramaid kujundeid. Kohati esineb ka mitte rangelt geomeetrilisi kujundeid (Varik, 2014)

Loe TÜVKA Eve Varik: Eesti roositud sõrmkindad 19. sajandil

Roosimustrite hulgas on jäljendatud selle piirkonnale omaseid kirjatudkoe motiive. Näiteks ristikheinalehe- ehk ubinakiri (Saks 1960, lk 15). Mustri paikenmine Mulgi roositud kindad on tavapäraselt rohkelt kaunistatud. Üks paar on üleni ringselt roositud, randmest alates kuni sõrme osteni (ERM 3450). Tavapäraselt on roositud kindaselg ja kõik sõrmed. Üksikutel juhtudel on kaunistatud ainult käeselg ja sõrmedel kaunistusi ei esine (ERM 4142 ja 659). Kindaranne Ka Mulgi kinnaste randmeosad on väga mitmesuguste võtete ja tehnikatega loodud. Palju on lihtsat triibulises soonikkoes rannet erinevates kombinatsioonides (2:2, 2:1, 1:1 keerdsilmustega). Paljud randmed on kootud sellele piirkonnasel omasel valelapilises koes. Vähem on lapilises koes5 randmeid ja mõnel paaril on pitsiliselt kootud ranne. Kootud randme lõpetab sageli pahempidiselt kootud rida või poolvits. Ühe omapärana esineb heegeldatud randmeid. Kolmel paaril on heegelrandmed valmistatud tuniistehnikas (ERM 3461, 3496 ja A509:3231) ning on heegeldatud triibuliste või ruudulistena. Ühel paaril (ERM 3448) on ranne kinnissilmustest triibulise pinnana. Heegeldatud randmetel on ääres heegelpitsid (Varik, 2014).