Kuulsad mulgid

Jaan Rannap

Jaan Rannap on sündinud 03.09.1931 Hallistes Pornuse vallas, on eesti lastekirjanik ja ajakirjanik.

Jaan Rannapi bibliograafia
 

Jaan Rannap on ise meenutanud: Isa oli Pornuse 6-kl Algkooli juhataja, ema samas koolis õpetaja. Elasime koolimajas, pidasime väikest koolitalu, seetõttu on mul kogetud kõik tolleaegse maapoisi ellu kuuluv: karjapoisipõli, hobusega põllutööd, rukkilõikus, heinatöö.

Jaan Rannap on üks Eesti suurtest poistekirjanikest – teravapilguline vaatleja ja psühholoog, hea koolielu tundja, kirglik looduse- ja spordisõber, kes jälgib elu sageli läbi huumori- või satiiriprisma („Salu Juhan ja ta sõbrad”, „Viimane Valgesulg”, „Agu Sihvka annab aru”, „Nelja nimega koer”, „Roheline kindlus” jt). Loomalugusid ja jutukesi on Jaan Rannap kirjutanud ka noorematele lastele („Nublu”, „Maari suvi”, „Jänese mängutoos” jt) (Eesti Lastekirjanduse Keskus).

Valgetähe IV klassi teenetemärk 2010.

Kirjutanud ohtralt lasteraamatuid, aga oli ka noorena ka tubli sportlane.

Jaan Rannap on tulnud 1948–50 kaugushüppes Eesti noortemeistriks ja püstitanud noorterekordi, 1953–57 võitis Eesti meistrivõistlustel kaugus- ja kolmikhüppes kokku 3 hõbedat ja 3 pronksi. Kolmikhüppes eestlastest esimesi 15 meetri ületanud mehi. Võistelnud 17 korda Eesti koondises. Kuulunud Kalevisse. Töötas a-st 1952 lastelehe Säde ja 1955–77 ajakirja Pioneer toimetuses, oli a-st 1977 ajakirja Täheke vanemtoimetaja. Viljakas lastekirjanik, saanud kirjandusauhindu, sh 1971 J. Smuuli preemia ja 1982 ENSV rkl preemia