Helme

Helme Köstrimäe koosolek

6. juulil 1870 kogunesid Helme Köstrimäele tollase Helme kihelkonnakooliõpetaja ja köstri Andreas Erlemanni poole Eesti tuntud kultuuritegelased Carl Robert Jakobson, Jakob Hurt, Johann Voldemar Jannsen, Lydia Koidula koos õe Eugenie Jannseniga, Helme kuulus koolimees Märt Jakobson, Tartu üliõpilased eesotsas Hugo Treffneriga ja paljud teised.

Köstrimäel peeti koosolek, mis on läinud ajalukku Jakob Hurda sõnadega eesti rahva püsimajäämisest mitte rahvaarvu, vaid vaimu suuruse poolest. 

24. juulil 2010 peeti taas Helmes Köstrimäe konverentsi. Kui omal ajal andsid tooni Carl Robert Jakobson, Jakob Hurt ja Lydia Koidula, siis 2010 astusid üles Karl Martin Sinijärv, Andrus Kivirähk, Priidu Beier ja teised.

Helme Maarja kirikut on kirjalikes allikates esimest korda mainitud 1383. aastal. Maakividest ehitatud kirik kuulus välisilmelt Lõuna-Eesti kodakirikute hulka. Viimast korda taastati sõdades korduvalt kannatada saanud kirik 1720. aastail.

Teise maailmasõja lahingutes 1944. aastal tabasid kirikut nii Punaarmee kui ka sakslaste mürsud. Sellest ajast peale seisab
kirik varemeis.

Kiriku lähedal Köstrimäel oli enam kui sada aastat Helme koguduse köstrite elupaik. Siin, Helme Köstrimäel toimuski 1870.aasta ajalooline koosolek.

Jakob Hurt 1870 Helmes: «Aga kas kehva Eesti hulk ka suureks ja vägevaks võib saada? Mina ei tea, armas küsija, mis sina tõsiseks suuruseks ja vägevuseks arvad. Minu mõtted sest on järgmised. Suurus ja vägevus on kahesugune rahvaseltsidel. Mõned on suured hingede arule ja vägevad poliitika väljal. Sedaviisi suureks eesti rahvas küll iialgi saada ei või. Tõine suurus ja vägevus on suurus ja vägevus vaimu asjades ja haritud elo poolest. Ka terve rahvas võib sedaviisi vaimu asjades ja haritud elo poolest tõeste suur ja vägev ja tõistele hapu taignaks olla, kes elo elama ajab. Sellesarnasest suurusest ja vägevusest ka oma jago osa saada pole ka eesti rahval keelatud, kui aga ise tahame ja nimelt mehise meelega tahame.»

Kõne juhtmotiivi on edaspidi tsiteeritud lihtsamalt: et me pole suured jõult ega arvult, siis peame saama suureks oma vaimult ja kultuurilt. Helmes hakkas idanema ka mõte asutada Eesti Kirjameeste Selts, mille esimeseks juhiks sai Hurt.