Uudised

Seitsmes Mulgi pidu peeti vastavatud Mulgi Elamuskeskuses

12. juuni 2023 kell 13:11

Laupäeval, 10. juunil toimus mulkide ja kogu Mulgimaa aasta üks tähtsündmusest –järjekorras seitsmes Mulgi pidu pealkirjaga „Midrilinnu pesä“. Suurejoonelises kontsertlavastuses esines solistina Mulgi kuues Stefan, peo avas Mulgimaa patroon Toomas Hendrik Ilves.

Väravad avati keskpäeval toiduala ja käsitöömeistrite laadaga, kus pakuti vaid kodumaist toodangut. Samal ajal alustasid tegevused ka töötubades, kus külalised said muuhulgas proovida nii lehma lüpsmist, vikatiga niitmist, villa kraasimist, vihtade valmistamist kui ka muud põnevat. Raamatupesas tutvustasid oma loomingut kohalikud kirjanikud, teiste seas ka Kristi Ilves, kelle sulest ilmus äsja raamat „Minu Mulgimaa“. Samuti sai loovust arendada kunstipesas ning erinevaid liikumisvõimalusi proovida liikumispesas. Laste rõõmuks oli kohal miniloomaaed ning külalised said juttu puhuda Mulgi vanema jututoas Mulgi vanema Kalle Visteri endaga.

Seitsmes Mulgi pidu oli võrreldes eelkäijatega mõnevõrra erinev ning päeva jooksul sai nautida lausa 23 erinevat kontserti ja ülesastumist kultuuripesades. Peo loovjuhi Priit Oksa sõnul oli selline pesadeks jagamine vajalik selleks, et kõik saaksid kultuuri nautida võimalikult lähedalt ja seal ka ise kaasa lüüa.

Meeleoluka kogupere sündmuse kulminatsiooniks on suurejooneline kontsertlavastus, millest võttis osa 1000 esinejat üle kogu Mulgimaa. Nende seas nii lauljad, tantsijaid kui ka rahvamuusikud. Avakõnes tervitasid rahvast Mulgi Kultuuri Instituudi patroon Toomas Hendrik Ilves ja Mulgi vanem Kalle Vister. Mulgi peo tule süütasid Tõrva vallavanem Helen Elias ning peo idee autor Alli Laande. Päeva jooksul rohkelt tähelepanu saanud Mulgi kuues aasta artist Stefan tegi debüüdi mulgi keeles laulmises ning esitas peol nii mulgikeelse „Riidaja polka“ kui ka enda laule, mida saatsid ühendkoorid. Solistidena astusid üles veel Triinu Taul, Eesti lõõtsakuningas Rasmus Kadaja, tõusev noor talent Isabel Palu, kandleõpetaja Heidi Öövel. Peo lõpetas rahvalik simman, kus esines legendaarne folkansambel Untsakad, kes üle 30-aastase tegutsemisstaažiga pole puudunud üheltki õigelt rahvamuusikapeolt.

Mulkide aasta suursündmus toimus vastavatud Mulgi Elamuskeskuses, mis on kolme Mulgimaa valla – Viljandi, Mulgi ja Tõrva – ühisprojekt ning tutvustab Mulgimaa kultuuri läbi meelelahutuslike ja interaktiivsete eksponaatidega.