Uudised

Rändnäitus “Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017” on läinud Mulgimaal liikvele

07. juuli 2021 kell 11:45

Eesti Rahva Muuseumi loodud rändnäitus “Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017” on koostöös Mulgi Kultuuri Instituudiga läinud Mulgimaal liikvele.

Esimene näitusekoht on Karksi-Nuia kultuurikeskus ning paarinädalaste näitamisperioodidega jõuab näitus aasta lõpuks läbi käia 13 Mulgimaa kultuurimaja, raamatukogu, muuseumit ja kooli.

Foto- ja filmiprojekt tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi ehk üleminekurituaale, millega tähistatakse nende vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvastel üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled Bodja külas. See traditsioon ei katkenud siin isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.
Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. Visuaal-antropoloogiline eksperiment kõrvutab eri aegu, salvestustehnikaid (filmikaamera aastal 1993 ning digikaamera 2017), mitmeid kombestikuga seotud objekte-esemeid ning uurijate arusaama kultuuri talletamisest pildis ja videos. On märkimisväärne, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – 2017. aasta palvustel osalesid juba 1993. aasta palvetajate lapsed.
Viiekeelne (eesti, udmurdi, inglise, prantsuse, vene) näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi Rahvusmuuseumi (Iževsk, Venemaa) koostöös. Projekti toetas Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm. Koostöös Välisministeeriumiga on näitus rändamas Venemaal, Ungaris, Prantsusmaal jne.
Kuraatorid: Nikolai Anisimov, Svetlana Karm, Arp Karm, Eva Toulouze
Kujundaja: Jane Liiv
Fotod: Arp Karm (1993), Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov (2017)
Video: Aado Lintrop 1993, Nikolai Anisimov 2017
Idee autor ja projektijuht: Svetlana Karm

Mulgimaal asuvas ERMi Heimtali muuseumis on lisaks püsinäitusele avatud ülevaatlik näitus “Soome-ugri ja samojeedi rahvad”, mis on juba rännanud Eesti kõikides riigigümnaasiumides ja tegi läbi pika turnee Soomes.

Soome-ugri teemaliste näituste ringlemine Mulgimaal aitab tõmmata tähelepanu selle aasta soome-ugri kultuuripealinna Abja-Paluoja toimetamistele.