Uudised

Tulemas on neli Mulgi toidu päeva

08. veebruar 2018 kell 09:30

Väärtustamaks meie oma kohaliku toidu pärandit, korraldame Mulgi Kultuuri Instituudi eestvedamisel 2018 neli Mulgi toidu päeva.  

Toidukultuur on oluline osa meie pärandist. Iga maa ja piirkonna toidulaud peegeldab oma traditsioone, võimalusi, aga ka leidlikkust ja uuendusmeelsust. Toidukultuur on elav ja ta muutub iga päev. Mulgimaa võib siinkohal küll uhkust tunda! Mulkide toidud on jõudnud pea iga eestlase lauale ning seda just tänu aktiivsetele mulkidele, kes kunagi oma toite lahkesti ülejäänud eestlastele tutvustasid. Mitmedki Mulgimaa toidud ongi kujunenud täna paljuski Eesti rahvustoitudeks - mulgi kapsad, mulgi puder, mulgi korp, mulgi kama (mulgid hakkasid tegema segakama!). Kõik need toidud on kantud ka eesti vaimse pärandi nimistusse. 

Näib, et aja möödudes on küll mitmeid uuendusi mulkide toidukultuuri lisandunud, kuid laias laastus on toitude põhimõte jäänud samaks ning perekondlikud meelistoidud ei ole tänaseni täielikult asendunud uudsema toidukultuuriga. Väärtustamaks Mulgimaa toidupärandit korraldamegi Mulgi Kultuuri Instituudi eestvedamisel sel aastal neli kohaliku toidu päeva. Toidupärandit väärtustades kaitseme vanaemade aegseid toite ja toidutraditsioone ja anname edasi oskusi ja teadmisi järgmistele põlvkondadele.

15. veebruar on Mulgimaal mulgi kapsa päev. Nii nagu vanal ajal, nii ka tänapäeval pannakse hapukapsad koos sea pekirasva või pekilihaga ja kruupidega ahju hauduma, nii saavad mulgi kapsad kõige maitsvamad. Ka täna teevad paljud perenaised mulgi kapsaid oma vanaemade või emade retsepti järgi. Lihtsaim variant on muidugi osta seda valmiskujul poest..

Nii saabki Mulgimaal saab 15.02. seitsmes kohas kell 14 algavates õpitubades õppida tegema mulgi kapsaid. Õpitoad toimuvad erinevates paikades: Abja Päevakeskuses, Karksi-Nuia noortekeskuses, Tuhalaane külamajas, Lilli külamajas, Kärstna mõisas, Tarvastu käsitöökojas ja Uue-Kariste rahvamajas. Selleks, et õpitubades osaleda, on vajalik eelnev registreerumine, kontaktid leiate mulgimaa.ee veebist või Facebookist - Mulgi toidu päevad 2018 või siit!

Samuti on enamus Mulgimaa söögikohti pakkumas sel päeval oma menüüs ühe toiduna mulgi kapsaid.  Mulgi kapsaid pakutakse sel päeval 8 söögikohas! Mulgi Kõrtsis Abjas, Halliste sööklas, Mustla kohvikus Mustlas, Tõrvas Mustas Kõutsis ja Väikese Tõnissoni bistroos, Karksi-Nuias kohvikus Heim, Riidajas Mäe-Kojas ning Viljandi linnas Viljandi kohvikus!

Ideega on kaasa tulnud ka koolid ja lasteasutused! Mitmed Mulgimaa koolid ja lasteaiad pakuvad sel päeval toiduks mulgi kapsaid.    

Mulgi toidu päevad toimuvad 2018  järgnevalt:  Mulgi kapsa päev 15.02., Mulgi korbi päev 25.04.; Mulgi kama päev – seome Mulgimaa peremängu päevaga 18.08.; Mulgi pudru päev – sügisel, siis kui uudsevili oli salves ja kartul üleval -  03.10.2018.

Iga inimese jaoks on toit väga isiklik kogemus ja meil kõigil on oma erilised lood seoses toiduga. Kutsumegi inimesi üles meile saatma oma pere mulgi kapsa retsepte ja lugusid - meenutusi aadressile mki@mulgimaa.ee ja sööma sel päeval kodudes ka mulgi kapsaid!

Mulgi toidu päevasid 2018 toetab folkloorifestivalide programm ja üldine korraldus Mulgi Kultuuri Instituudilt.

Lisainfo: Mulgi Kultuuri Instituut Kaja Allilender 5185371, mki@mulgimaa.ee ;