Uudised

Tõrva Loits

29. juuli 2015 kell 10:32

Eesti suurim tule, vee ja muusika vabaõhu-vaatemäng toob lavale Kilplased.

Tõrva Loits
PRESSITEADE
29.07.2015

Eesti suurim tule, vee ja muusika vabaõhu-vaatemäng toob lavale Kilplased.

Juba nädala aja pärast, 8. augustil, leiab vaid ühel õhtul ajaloolises suvituslinnas Tõrvas aset Eesti suurim tule, vee ja muusika vabaõhu-vaatemäng Tõrva Loits.

Vaid ühel suveõhtul, 8. augustil, etendub Tõrva Loitsul suurejooneline muusikaline vaatemäng Kilplaste Tagasitulek. Vaatemängu aitavad sel korral muusikaliselt publikuni tuua ansamblid Kosmikud, HU? ja eesti hip-hopi legend Genka. Õhtu juhatavad kell 20.00 algava kontserdiga sisse sisse Lenna ja Karl-Erik Taukar ning lavale astuvad ka saate „Eesti otsib superstaari“ superfinalistid Jüri Pootsmann ja Gertu Pabbo.
Sarnaselt viimase kahe aastaga saab ka tänavune Tõrva Loits ainest Kreutzwaldi loomingust, etendades sel korral lavastaja Mart Kolditsa käe all vaatemängu Kilplaste tegemistest, kus keskendutakse muuhulgas teemadele nagu rumaluse jäävus ajas ning talupojatarkuse hääbumine igapäevaelust. Jälgides päevapoliitilist olukorda ja ühiskonna arenguid jääb tihti mulje, et miski pole siin ilmas enam püsiv, siis tänavune vaatemäng toob lavale selle, et jätkuvalt on meie ümber rohkesti „kilplaslikku“. Koreograafia eest vastutab Eesti tantsuilma noor „vanameister“ Märt Agu ning loovjuhi ülesannetes on Reigo Ahven. Eriefektid teostab Trikivabrik ning tuline vaatemäng on korraldatud Valgusfestivali Tulemeistrite poolt. Selgi aastal on kohal juba Tõrva Loitsu püsikülaliseks saanud Viljandi drumlab, kaasas maailma suurimad trummid.
Lavastaja Mart Kolditsa sõnul tõotab selleaastane vaatemäng tulla varasemast veelgi suurejoonelisem: „Kui iga aastaga on Tõrva Loitsu etendus kasvanud, siis nii ka sellel aastal. Publikut ootavad ees veelgi pöörasemad trikid vee, tule, valguse, video ning akrobaatikaga. Ja nii võimatu kui see ka ei tundu, saab sellel aastal olema laval veel rohkem actionit.“ Noor, kuid juba laialdast tunnustust pälvinud Tõrva Loitsu lavastaja Mart Koldits on sel aastal püüdnud enda poolt looduga ohtralt tähelepanu. Sellest enim kajastust on kindlasti toonud tema poolt lavastatud Vabariigi aastapäeva pidulik kontsertetendus oma leidlike ning südamlike lahendustega. Leidlikke ning üllatusi pakkuvaid lahendusi kohtab kindlasti ka seekordsel Tõrva Loitsul kuid nagu Mart Koldits lubas saab publik osa võimsamast ja pöörasemast vaatemängust kui seda on olnud tema eelnevad lavastused.
On väga oluline, et Tõrva Loitsu näol ei ole tegemist mõne tavapärase suvekontseriga, kus erinevad esinejad järgnevad oma esitustega üksteisele. Laval on ühel ja samal ajal paremik Eesti esinejatest, kelle etteasteid saadab suur tule, vee ja valgusefektide möll. Eesti esiräppar Genka ei olegi seni eales üheaegselt lava jaganud ei Kosmikute ega ansambliga HU?. „Ma olen kindel, et see saab kokku kõlama väga hea,“ vastab ta küsimusele, et kuidas tema arvates võiks kokku kõlada üdini maskulliinne Genka ja äärmiselt feminiinsete tekstide poolest tuntud HU?. Eks tuleb sellele juba 8. augustil igalühel ise kinnitust leida.
Eelmisel aastal oli külastajate huvi Tõrva Loitsu vastu niivõrd suur, et kõik müüki pandud piletid osteti ära juba eelmüügist, kusjuures mitusada eelnevalt pileti soetamata jätnud ning kohale tulnud huvilist pidid jääma värava taha. Et kõigil pileti ostnutel oleks võimalikult mugav ja turvaline külastuskogemus, pidid korraldajad vastu võtma otsuse, et vaatamata väga suurele huvile lisapiletite osas neid samal õhtul siiski müüki juurde ei saa anda. „Tõrva Loitsu kontseptsiooni üks oluline osa on pakkuda kohale tulevale publikule ennekogematult kõrget kultuurilist sisu ning turvalist ja mõnusat äraolemist. Loits on loodud olema nende suve suursündmuseks,“ kinnitab Tõrva linnapea ning Tõrva Loitsu peakorraldaja Maido Ruusmann. Vältimaks võimalikku värava taha jäämist on oluline soetada pääsmed võimalikult varakult. Lisainfot on võimalik saada Tõrva Loitsu ametliku kodulehe kaudu www.tõrvaloits.ee ning toimuvaga end kursis hoida Facebooki vahendusel (www.facebook.com/torvaloits).
Aastast 2008. toimuv Tõrva Loits on suurim muusikaline vaatemäng ajaloolises suvituslinnas Tõrvas ning suurejooneline lõppakord Tõrva Tule päevadele, mis vältavad Tõrva linnas pea kogu augustikuu esimese nädala. Laupäeva, 8. augusti õhtul etenduv Tõrva Loits toob kohale paremiku nii eesti muusikute, tantsijate kui valgus- ja tulekunstnike hulgas, et pakkuda endas kõigile kohale tulnutele nende selle suve suurimat elamust.
Lisainfo:
Maido Ruusmann
Peakorraldaja
Tõrva Loits
(+372) 52 979 69
maido@torva.ee

Koostaja:
Siim Lepik
loits@tõ;rvaloits.ee
(+372) 50 70 654

LISAKS:
Ansambel Lenna ainust kontserdit sel suvel on veel võimalik näha vaid Tõrva Loitsul. Võimsa muusikalise tule ja vee möllu juhatavad lisaks Lennale sisse selle eeasta meesartisti laureaat Karl-Erik Taukar ning superstaarisaate superfinalistid Gertu Pabbo ja Jüri Pootsmann.

EAS valis Tõrva Loitsu üheks erakordseimaks elamuseks Eestis. Seetõttu selekteeris EAS Rootsis toimunud kampaania käigus kõigi kandidaatide hulgast välja ühe inimese, kes sõidutatakse koos kaaslasega Tõrva Loitsule, kus ta muuhulgas on ka ise selle vaatemängu üks osaline.

Tõrva Loitsu abil pea kahekordistub üheks päevaks Tõrva linnas viibivate inimeste arv.

Kui selle nädalani on toimunud vaatemängu proovid Tallinnas, siis tulevast nädalast alates alustatakse proovidega juba vaatemängu toimumiskohas Tõrvas, Veskijärve kaldal.


AJALUGU:
1998 - Tõrva linna keskväljakul toimub maestro Eri Klasi juhendamisel ooperi Porgy ja Bess kontsertettekanne, mida käis vaatamas üle 6000 inimese üle Eesti.
2008 - Vanamõisa järvele paigaldatud ujuvlaval astusid üles kaitseväeorkester dirigent Peeter Saani juhtimisel, ansambel Singer Vinger, solistid Lauri Liiv, Hardi Volmer, Jaan-Willem Sibul, Merle Jalakas, Jaanika Sillamaa, Urmas Põldma. Loitsu lausus Hardi Volmer. Esitati laule operettidest ja muusikalidest, kontsert lõppes Alo Matiiseni isamaaliste lauludega.
2009 - Esinejateks olid Birgit Õigemeel, Andres Dvinjaninov, Hannes Kaljujärv, Merle Jalakas ja Jaan Willem Sibul. Lauljaid saatis Eesti Kaitseväe orkester kolonelleitnant Peeter Saani juhtimisel. Omanäolise kavaga esinesid Ultima Thule ja Riho Sibul. Loitsu lausus Peeter Volkonski. Oma parimate lauludega rõõmustas kontserdikülastajaid hurmav Tõrva Neidudekoor. Esmakordselt tuli ettekandele helilooja Priit Pajusaare Tõrvale pühendatud “Kodulaul”.
2010 - Esmakordselt on toimumispaigaks Tõrva Gümnaasiumi park ja teemaks ehe Eesti muusika. Esinejatena astusid üles Marko Matvere, Liisi Koikson, Kristjan Kasearu, Birgit Varjun, Tõrva Neidudekoor ja Tõrva Meesansambel. Soliste saatis ansambel Eclectica. Loitsu lausus Hardi Volmer. Õhtu kulminatsiooniks oli 100 meestantsijat, Irhena Tulehaldjad ja ansambel Metsatöll.
2011 - Tõrva Loitsul astus üles ligi 100 Liivimaa meestantsijat Märt Aguga eesotsas. Muusika eest vastutasid Eda- Ines Etti, Ott Lepland ning ürituse tõmbenumbriks oli Viljandi Drumlab maailma suurimatel trummidel.
2012 - Esinesid Koit Toome koos Voldemar Kuslapiga, ans. Lenna ja Vaiko Eplik ning No-Big-Silence & Tiit Kikas. Õhtu krooniks oli traditsiooniline loitsu-tseremoonia, milleks sel korral oli spetsiaalselt Tõrva Loitsule Indrek Hargla poolt loodud legend „Kogu Tõde Jüriööst“, mis püüdis leida vastuseid paljudele küsimustele, mille vastused on jäänud ajaloo hämarusse. Etenduse muusika oli kirjutatud Peeter Volkonski ja Vaiko Epliku, tekstid Hardi Volmeri ja Jarek Kasari poolt. Lavastajaks oli Mart Koldits. Märt Agu seadis liikumise ligemale 100´le mehele, kes andsid aimu sellest, kuidas Jüriöö 600 aastat tagasi välja nägi. Tulise vaatemängu aitasid publikuni tuua Trikivabrik ja Valgusfestival Tulemeistrid.
2013 - Lõuna-Eesti suurima vaatemänguna endale koha kinnitanud Tõrva Loits leidis esmakordselt aset maalilise Veskijärve veerel ning esimest korda ammutasid lavastaja Mart Koldits ja koreograaf Märt Agu ainest Kreutzwaldi loomingust. Suurejoonelise muusikalise lavastuse pealkirjaks sai „The Greatest hits of Kalevipoeg“ ning tõi 300 tantsija ning 200 koorilaulja abil vaatajateni parimad palad meie rahvuseeposest „Kalevipoeg“. Muusikalise poole pealt aitasid seekordse Tõrva Loitsu õnnestumisele kaasa Jaan Tätte ansambliga Udupasun, Päär Pärenson ning Tõrva neidudekoor. Spetsiaalselt Tõrva Loitsu jaoks valminud kavaga astus üles Tanel Padar & The Sun ning kontsertetenduse külastajad said taas nautida maailma suurimate trummide kõmisevat kõla Viljandi Drumlab´i esituses.
2014 - Jätkus traditsioon tuua lavale uuenenud nägemus Kreutzwaldi loomingust ning seda sel korral teemal „Eesti rahva ennemuistsed jutud 2.0“. Lavale astusid üheaegselt ansamblid Metsatöll ning Winny Puhh, kes Mart Kolditsa lavastatud suures tule ja vee möllus üksteiselt mõõtu võtsid. Publik sai nautida Tõrva Loitsu puhul juba traditsiooniks saanud hulljulgeid trikke parkuurijate esituses, kõrgetasemelisi tuleskulptuure ning loomulikult ka igal aastal eriomast loitsutseremooniat. Koreograaf Märt Agu poolt oli seatud lavastuse liikumine Eesti parimate tantsijate esituses ning muusikalisi naudinguid lisaks suurejoonelisele vaatemängule pakkusid publikule Vallatud Vestid koosseisus Tanel Padar, Ott Lepland ja Jalmar Vabarna ning Hendrik Sal-Saller kes astus lavale koos suure orkestriga, taustalauljateks Tõrva oma tüdrukud Brigita Sillaots ja Gertu Pabbo.