Uudised

XV Meefestival möödus mesimagusalt

12. september 2023 kell 10:37

8.-9. septembril toimus Eesti meepealinnas Karksi-Nuias juubelihõnguline XV Meefestival. September oli ühtlasi ka toidukuu ning Eesti toidupiirkond Mulgimaa 2023 toidukuu avasündmus oli meefestival. 8. septembril avati meefestival pidulikult Karksi Peetri kirikus ja ordulinnuses. Üles astusid rahvatantsurühm Winge ning AKG noored rahvatantsijad. Karksi Peetri kirikus esines Liivimaa noorteorkester ning peale seda toimus õues vägev Artistic Flow Studio tuleshow. 9. septembri lükkas käima suur meelaat. Laadalaval astus üles ansambel POSS, Laikrete perebänd, ungarlased ja Mokša rahvuse esindusansambel “Kännu Peal Käbi”, ingerisoomlaste tantsurühm “Metsäkukat” ning mustkunstnik Alexandr Mironov koeraga. Samal ajal toimus kultuurikeskuses Polli Aiandusuuringute õunte näitus. Samuti valiti ka külastajate lemmik mesi ning toimus ka meetoitude konkurss. Külastajate lemmiku mee konkursilt võttis osa 38 mett. Võitja sai õiguse kasutada edaspidi oma meepurkidel XV Meefestivali parima mee kleepse.

Väga populaarseks osutusid hõimukohvikud, lisades laadapäevale värvi ja põnevaid hõimurahvaste maitseid. 


Külastajate lemmik mesi:
I koht Mirje Kallaste
II koht Ene Erman
III koht Aleksander Kilk

Lisaks parima mee konkursile toimus ka meetoitude ja -jookide konkurss. Osa võttis 22 maitsvat soolast ja magusat rooga ning retsept pidi sisaldama mett. Žürii hindamine toimus kahes erinevas kategoorias.

Soolane:
I koht Eve Tehu – Puravikud mahedas ürdimarinaadis
II koht Viivika Sarv – Kalakotlet mee-sidruni marinaadis
III Liia Oidemaa – Mee-seene kotletid

Magus:
I koht Jaanika Oidemaa – Suvikõrvitsa meekook
II koht Silvia Takkel - Käsitööjäätis
III koht Olga Palu – Õunakook meepuruga
Publiku lemmikuks osutus Viivika Sarv - astelpaju õunakook meega
Palju õnne võitjatele!


Paralleelselt laadalaval toimuva ja meekonkursiga toimusid ka põnevad ja harivad mesindusteemalised loengud. Sel aastal oli keskseks teemaks mesilaste tervis ja mee tervistav mõju. Aitäh loengupidajatele Jorma Õigus, Aleksander Kilk, Anna Aunap, Astrid Oolberg, Mall Orru. Aitäh Polli Aiandusuuringute Keskus õunte näituse korraldamise eest! Suur tänu ka kõikidele teistele toetajatele ja abilistele, ilma kelleta poleks Meefestival toimunud.

Eesti Toidupiirkond 2023- Mulgimaa projekti rahastab Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, Mulgimaa Arenduskoda, Eesti LEADER meede.

Hanna-Lauren Loit

Karksi-Nuia Kultuurikeskus