Uudised

Soome-ugri kultuuripealinna aasta kulmineerub suurejoonelise Mulgi peoga

28. juuli 2021 kell 09:56

2021. aastal kannab soome-ugri kultuuripealinna tiitlit Mulgimaal asuv Abja-Paluoja. Kultuuripealinna aasta lipulaevasündmus Mulgi pidu "Mia ja sia ütenkuun" toimub Karksi mõisa pargis 31. juulil koos soome-ugri hõimurahvastega.

Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja ning Mulgi peo peakorraldaja Ave Grenberg kinnitas, et 31. juulil toimuv Mulgi pidu on soome-ugri kultuuriaasta kulminatsioon. „Möödunud talv ja kevad tõi palju teadmatust, kas ja mis viisil õnnestub suvist tähtsündmust eriolukorrast tingituna planeerida. Seda suurem rõõm on tervitada meie hõimurahvaid ja pidulisi Karksi pargis, et pidada ühiselt Mulgi pidu, mis kannab üleskutset „Mia ja sia ütenkuun“. Soome-ugri hõimurahvastena oleme üks suur pere, kelle minevik, kujunemislugu ja kombestik on teinud meist hõimlased. Mulgi pidu tutvustab mulke teiste hõimurahvaste seas,“ ütles Ave Grenberg.

Tema sõnul on käesoleval aastal Abja-Paluojale omistatud soome-ugri kultuurpealinna tiitel tõstnud märgatavalt nii siseriiklikku kui rahvusvahelist huvi Mulgimaa vastu ning aidanud tõsta piirkonna tuntust kõigi hõimurahvaste seas. „Mulgi pidu on võimalus tutvuda Mulgi traditsioonidega, meie keele, mustrite ja ajalooga. Samas toob Mulgi pidu Mulgimaale kokku teised soome-ugri rahvad,“ tutvustas Grenberg ja lisas:  „kuigi hõimurahvastena võime eraldiseisvana olla rahvaarvult väikesed, on meie ühine ajalugu, pärimus, keel ja käsitöö see, mis meid üheskoos tervikuna suureks teeb. Me kuulume kokku eile, täna ja tulevikus,“ ütles Grenberg.

Pidupäev algab kell 10.00 laadaga, kus pakutakse kohalikku toitu, jooki ja käsitööd. Huvilised saavad end kududa ajalukku, osaledes hõimuvaiba kudumisel, sest Mulgi peol kootakse vaibale ühine lõputriip „VI MULGI PIDU „Mia ja sia ütenkuun.“

Hõimurahvaste telgis toimuvad käsitöö töötoad ning loengud soome-ugri rahvastest. Samas on välja pandud tekstiilikunstnik Anu Raua mulgi-teemalise loomingu näitus. Kell 14.00 algab piduliste, lauljate ja tantsijate rongkäik. Kokku osaleb kell 14.30 algaval kontsertetendusel umbes 1000 koorilauljat, tantsijat ja pillimeest. Päeva lõpetab simman, kus head äraolemist pakuvad Nikns Suns, Mulgimaa kapellid, soome-ugri hõimurahvaste kollektiivid ning spetsiaalselt Mulgi peoks kokku tulnud Eesti tuntud muusikutest ja pillimeestest koosnev üllatus-ansambel. Päeva juhivad Priit Oks ning Alli Laande. 

Peole pääseb piletiga (5€), mille saab osta kohapealt. Kuni 16-aastased noorukid pääsevad peole tasuta.