Uudised

Mulgimaal tuleb mulgi korbi päev

20. aprill 2018 kell 10:07

Mulgi korbi päev on 25. aprillil!

Toidupärandit väärtustades kaitseme vanaemade aegseid toidutraditsioone ja anname edasi oskusi ja teadmisi järgmistele põlvkondadele.
Iga piirkonna toidulaud peegeldab oma traditsioone, kombeid ja võimalusi.  Mulgimaa võib siinkohal küll uhkust tunda! Mulkide vanemad toidud on pea iga eestlase toidulaual ka täna. 

19. sajandi teisel poolel algas aktiivne talude päriseksostmine ning seoses sellega algas ka mulkide mujale elama asumine, kaasa viidi oma traditsioonid ja tavad. 

Mulgi korpide valmistamise tava on püsinud tänapäevani ja see on kantud  ka Eesti vaimse pärandi nimistusse. Kui algselt oli mulgi korbi täidiseks just pudrud - ennekõike mannapuder ja kartulipuder, siis kaasajal kasutatakse täidiseks rohkem kas magusat või soolast köömnetega või rosinatega kohupiima. Nii vanaemade-aegseid kui moodsamate maitsetega korpe tehaksegi mulgi korbi päeval 25. aprillil Mulgimaa erinevaid paigus!

Mulgi korbi päeval toimuvadki õpitoad algusega kell 2 p.m. üle Mulgimaa kaheksas kohas: Tarvastu käsitöökoda, Lilli külamaja, Tuhalaane külamaja, Ala rahvamaja/Mulgimaa kogukonnaköök, Uue-Kariste rahvamaja, Mulgi Ukuvakk/Abja noortekeskus, Karksi-Nuia kultuurikeskus, Abja Päevakeskus. Õpitoas osalemiseks on vajalik eelnev registreerumine, osalemise tasu 3 EUR.

Kontaktid õpitubades osalemiseks:
1. Abja päevakeskus Mari Saarela mari@abja.ee
2. Karksi-Nuia kultuurikeskus Kai.Kannistu@karksi.ee ;
3. Tarvastu Käsitöökoda Aili Anderson raamatukogu@tarvastu.ee
4. Ala rahvamaja/Mulgimaa kogukonnaköök Evelyn Tamm evelyn.tamm@mail.ee
5. Uue-Kariste rahvamaja Jaanika Toome jaanika.toome@viljandimaa.ee ;
6. Tuhalaane külamaja Anneli.Anijarv@karksi.ee
7. Lilli külamaja Merike Soovik lilli.rmk@karksi.ee
8. Mulgi Ukuvkk/ Abja noortekeskus Piret Leskova piret.leskova@gmail.com ;

Mulgi korpe saab mekkida ja kaasa osta Popsi köögist Abjas, Heimi kohvikus Karksi-Nuias, Mäe-Kojas Riidajas ja Tõrva Kesklinna kohvikust.

Päeva lõpetab kell 4 p.m. Tarvastu käsitöökojas enam kui saja-aasta eest Marie Sapase poolt välja antud koka- ja retseptiraamatu (esmatrükk 1911!) uustrüki esitlus. Kaarnakiwi kirjastus, Kalle Gastoni eestvedamisel, on seda kokaraamatut ise tutvustanud nii: „See on omaaegse mulgi taluperenaise ja koolijuhataja Marie Sapase kokaraamat taimetoitudest. Lugedes raamatu sissejuhatavaid osi ja retsepte, imestasin kuivõrd kaasaegsena mõjub see, veidi üle sajandi vanune tekst tänapäeval“.
Mulgi Kultuuri Instituut korraldab 2018 neli Mulgi toidu päeva. Mulgi kapsa päevast veebruaris võttis osa 20 asutust ja organisatsiooni. Mulgi kama päev toimub 18. augustil ja mulgi pudru päev 3. oktoobril. 

Vaata lisa www.mulgimaa.ee ja Facebookist Mulgi korbi päev. 
Mulgi toidu päevasid 2018 toetab folkloorifestivalide programm ja üldine korraldus Mulgi Kultuuri Instituudilt.

Lisainfo: Mulgi Kultuuri Instituut Kaja Allilender 5185371, mki@mulgimaa.ee ;