Uudised

Mulgimaa Uhkus ja vanem on Mulgi vallast

25. november 2017 kell 09:40

11. Mulgi konverentsil Tõrvas kuulutati välja Mulgimaa Uhkus 2017 ja sai paika uus MKi vanem.

Mulkide vanemaks sai juba korra seda ametit pidanud Peeter Rahnel, kellele andis ülesanded üle eelmine vanem, Tõrva linnapea Maido Ruusman. Mulgi kultuuri instituudi juhataja Kaja Allilender tähendas, et nüüd kui loodi Mulgi vald, on sümboolne, et selle valla vanem sai ka mulkide vanemaks. Lisaks toimub kevadel järgmine Mulgi pidu Abja-Paluojal. «See käib kihelkonniti ja Halliste kihelkonnas pole seda veel olnud ka,» ütles Allilender.

Tänavune Mulgimaa Uhkuse auhind anti Jaak Kõdarile. «Ta on ju 11 aastat Naval kultuurifestivali vedanud ja need kõik on seal olnud mulkide lood,» lausus Allilender ja märkis, et Nava Lava etenduste mulgipärane sisu andis veel topeltpõhjuse Kõdarit valida. «Ja ta on kirjutanud päris palju raamatuid ning kinkis ka konverentsil instituudile 300 teost, et saaksime oma raamatukogu täiendada.»
Kohalviibijate ja eriti tänavuse mulkide uhkuse enda üllatuseks esines kokkusaamisel Erich Krieger, kes on Jaak Kõdari Tallinna-kodu naaber. «Tal on Jaagu sõnadele kirjutatud kolm laulu ja ta laulis need ette,» ütles instituudi juhataja.

Mulgi konverentsi korraldab Mulgi kultuuri instituut ning kokkusaamisel kõneldakse mulkidega seotud elust ja olust. Seda peetakse erinevates Mulgimaa paikades üle ühe aasta vaheldumisi Mulgi peoga. Mulgimaa Uhkuse auhinda on pidustustel välja antud 2012. aastast inimesele, kes on pikka aega olnud Mulgimaa pärandi hoidja ning andnud panuse.

Esimesena pälvis selle oma lugudega inimesi naerutanud ning sellega mulgi keelt ja meelt laiali kandnud Asta Mäeorg ehk Tõrva Tilde. Järgmisel aastal anti välja kaks auhinda, ühe sai Kitzbergi muuseumi eestvedaja Asta Jaaksoo ja teise Mulkide Seltsi taasasutaja Kaupo Ilmet. Mulgimaa uhkuseks on kuulutatud ka rahvamuusik Ants Taul, tekstiilikunstnik, õppejõud ja Kääriku käsitöötalu perenaine Anu Raud ning mulgi keele õpetaja ja mitme Mulgi peo lavastaja Alli Laande.

2011. aastast valitakse Mulgi kultuuri instituudi osanike seast üheks aastaks ka mulkide vanem, kes esindab instituuti ning teeb ühes selle juhatajaga otsuseid. Lisaks Peeter Rahnelile ja Maido Ruusmanile on seda ametit pidanud Arvo Maling, Agu Kabrits, Erich Palm, Alar Karu ja Enn Mihailov.

Kasutatud tekst: Sakala, reporter Sigrid Koorep