Uudised

Toiduajakirjanikud ning blogijad külastasid Mulgimaad

13. oktoober 2023 kell 16:13

Suvel olid kahepäevasel Mulgimaa ringreisil Eesti Peakokkade Ühenduse Liikmed, nüüd oli kord toiduajakirjanike ja blogijate käes. 11. oktoobri vihmasel hommikul jõudis  15- liikmeline reisiseltskond Riidaja külla, kus esimeses peatuspaigas, Mäe-Koda kohvikus, ootasid neid lahke pererahvas, toidupiirkonna projektijuht Leana Liivson, müügipäälik Mae Rae ning Kristi Ilves Mulgi Kultuuri Instituudist. Seltskonnas oli tuntud blogijaid, ajakirjanikke ning toimetajaid, keda kõiki ühendab suur kirg (Eesti) toidu vastu.

Esimeses peatuspaigas, Mäe-Kojas, tervitati reisiseltskonda sooja tee ja hommikusnäkiga. Mäe-Koda asub Riidaja mõisa vanas piimaköögis ning nüüd toimetab kaunilt taastatud majas Kaido Sooläte ja Marika Sootsi eestvedamisel kohvik. Üllatustootena näidati teepärleid, mis on suhkrukoorikusse peidetud põdrakanepitee. Teepärli lahustumine soojas vees on omaette vaate- ja kuuldemäng. Perenaine Marika Soots oli ette valmistanud eriti pehme pärmitaignaga pitsapiruka ning maitsva juustukoogi. Teame, et üks ülejäänud koogitükk võeti ikka tee peale ka kaasa, sest head kraami maha jätta ei raatsitud.

Kõik osalejaid said endale tervituskingiks Kristi Ilvese sulest ilmunud raamatu “Minu Mulgimaa” ning võimalus oli autori käest raamatusse ka allkiri küsida. Omale iseloomuliku muheda huumoriga andis Kristi Ilves ülevaate Mulgimaa toidust ja olemusest ning hea positiivne energia edasisest päevaks oli olemas.

Mulgimaa armsaimas kodurestos tervitas teelisi peakokk Monika Peebo, kes rääkis oma tulemisest Mulgimaale, Viru Talu koduresto loomisest ning andis maitsta käsitööna valminud vahukomme.

Taagepera loss ja Wagenküll resto kostitas reisiseltskonda suurepärase lõunaga ning Mulgimaale kohaselt oli selleks mulgi puder. Toit maitses väga hästi, kuid ühes ühiselt leiti, et mulgi pudrus oleks võinud rohkem kruupe olla.

Kuna hommikul läks juba ajaplaan nihkesse, siis Taagepera lossist kiirustati Mulgi Elamuskeskusesse, kus meid juba ootasid Elamuskeskuse töötajad. Lõbusale tuurile häärberis ja peamajas järgnes Shroomwelli ja Allikukivi veinimõisa toodete degustatsioon.

Morna Õnne talus ootas meid peremees Georg Gavronski, kes omas huumoris andis teada, et hilinemise tõttu me kogu tuuri läbida ei jõua, kuid tema hoiab meid ikka graafikus. Hilinemisest hoolimata said kõik hea ülevaate Morna Õnne talu tegemistest ja veinidest. Laual ootas hea veinikõrvane snäkk ning maitsta anti kolme erinevat veini.

Päeva viimases punktis viidi reisiseltskond Popsi kööki Abja-Paluojal, kus omanik Sigrit Saar oli katnud laua hea ja parema toodanguga. Popsi köögi kõige populaarsem toodang on lihapirukas, mida küpsetatakse päevas 800- 1000 tükki. Mõned õnnestus perenaisel kõrvale panna ning need osteti pikale koduteele kaasa.

Lisaks panid tagasiteele kaasa oma tooteid Karu Kombucha, Pajumäe talu ja Shroomwell.

Kogu päeva eesmärk oli tutvustada Toidupiirkond Mulgimaad ning Mulgimaa maitseid, inimesi, kohti ja võimalusi. Loodame, et kohtume kõikide osalejatega Mulgimaal õige pea uuesti.

Maitserändajad tõi ja viis turvaliselt koju HG Kurre buss ja bussijuht.

Suur, suur tänu kõikidele võõrustajatele, osalejatele ja korraldajatele. Mulgimaa tänab ning ootab tagasi. VAATA GALERIID. 

Mulgi süük- uus ja vana ütenkuun.

Eesti Toidupiirkond 2023- Mulgimaa projekti rahastavad Regionaal- ja Põllumajandusministeerium , Mulgimaa Arenduskoda ja Eesti LEADER meede.