Juured. Inimesed

Endel Nirk

Endel Nirk on sündinud 15.12.1925 Koorküla vallas Helme kihelkonnas Mulgimaal - 15.04.2018.

Üppinud Koorküla algkoolis ja Tõrva gümnaasiumis. Õppinud TArtu Ülikoolis filoloogiat.

Endel Nirk on eesti kirjandusteadlane ja kirjanik.1980 kirjutas ta alla 40 kirjale.

Nirk lõpetas Tartu Riikliku Ülikooli 1949, 1971 doktorikraadi. Kirjandusloolasena on Endel Nirk tegev olnud eesti kirjanduse kõigi sõlmpunktide läbitöötamisel.

Loe artikkel Kel ja Kirjandus Endel Nirgist

Tema mahukast loomingust on esileküündivamad monograafia «Kreutzwald ja eesti rahvusliku kirjanduse algus» (1968), kunstnik Ants Laikmaa biograafia «Kaanekukk» (1977), mõttelaastude ja luuletuste kogu «Mosaiikvõlv» (1978) jt.

Nirk oli akadeemilise «Eesti kirjanduse ajaloo» II köite (1966) toimetaja ning «Eesti kirjanduse biograafilise leksikoni» (1975) koostamise algatajaid ja ka Karl Ristikivi uurija.

 

Jeti küla Veskijärve läheduses möödusid nimeka kirjandusteadlase Endel Nirgi lapsepõlve- ja noorusaastad.

Kirjandusloolasena on E. Nirk tegev olnud eesti kirjanduse kõigi sõlmpunktide läbitöötamisel. Tema mahukast loomingust on esileküündivamad monograafia «Kreutzwald ja eesti rahvusliku kirjanduse algus» (1968), kunstnik Ants Laikmaa biograafia «Kaanekukk» (1977), mõttelaastude ja luuletuste kogu «Mosaiikvõlv» (1978) jt. E. Nirk oli akadeemilise «Eesti kirjanduse ajaloo» II köite (1966) toimetaja ning «Eesti kirjanduse biograafilise leksikoni» (1975) koostamise algatajaid.

Tuntust on Endel Nirk ilmselt kogunud eelkõige kirjandusteadlasena (kallakuga ajaloo ja rahvaluule suunas), sellest vallast pärinevad sellised tööd nagu "Friedrich Reinhold Kreutzwald. Lauluisa elulugu“ (1961) ja „Eduard Bornhöhe. Kirjanik ja inimene“ (1961).

Ta on kirjutanud ka auhinnatöö teemal „Muinsusromantika ja tegelikkuse vahekord eesti XIX s. ajaloolistes jutustustes“ (1948), kust ilmselt (pole jõudnud ise tutvuda) võib leida selliseid Bornhöhe, Saali ja Järve muinasaja-jutustusi, mis leiavad edaspidi käsitlemist ka siin blogis. Tabelinuse ei tule tema loomingusse sugugi õhust – ühes vanas Loomingus (jään praegu viite võlgu), on ilmunud tema rekonstruktsioonikatse Tabelinuse isikust, pealkirja all "Casus Tabelini".

Endel Nirk oli ka 40 kirjale allakirjutanute seas.