Kuulsad mulgid

Mari Kull

Sündinud Õisu vallas 1901, surnud 1972 Tõrvas. Oli koorijuht, lauluõpetaja, ajalooõpetaja.

Mari Kulli tuntumaks õpilaseks võib pidada legendaarset Voldemar Kuslapit.

Mari Kulli nimeline kultuuripreemia on mõeldud kultuurielu ja selle edendajate väärtustamiseks ning see määratakse isikule või kollektiivile, kelle töö ja saavutused on oluliselt kaasa aidanud kultuuriväärtuste loomisele Tõrvas

Mari Kulli nimeline kultuuripreemia

Esimesed töökohad olid Aakres, Põltsamaal, Valgas. Aastatel 1921-23 oli ta Marta Pärna juhitud Valga Tütarlaste Gümnaasiumis ajalooõpetaja. 1923.a tuli kodusesse Tõrva tagasi, kus töötas Tõrva Gümnaasiumis ajaloo- ja laulmise õpetajana. 1938.a. kuni 1951.a.töötas Jõhvi progümnaasiumis, Jõhvi reaalkoolis, Rakvere Kaubanduskoolis, Rakvere Gümnaasiumis, Rakvere Õpetajate Seminaris ajaloo- ja muusikaõpetajana. Aastal 1957 tuli noorusmaale Tõrva tagasi ja tegutses koor- ja ansamblijuhina.

Mari Kull juhatas koore ning oli kohaliku naiskodukaitse ülem ja kodutütarde kasvataja. Aastal 1940 õnnestus tal Tõrvast minema pääseda, seetõttu rasked repressioonid teda ei puudutanud. Kui ajad muutusid, naasis ta kodulinna, kus hakkas juhatama kultuurimaja juures tegutsevaid koore.

Vähesed teavad, et just tänu Mari Kullile sai Voldemar Kuslapist tuntud laulja. Kuslap lõpetas Helme mehhaniseerimiskooli, ent isal polnud tema muusikaõpinguteks raha. Mari Kull organiseeris üliandekale noorukile Tõrva kultuurimaja juhataja koha ning hiljem finantseeris tema õpinguid Tartu muusikakoolis. Tallinna konservatooriumis suutis tõusev täht juba ise õpinguid jätkata.