Kuulsad mulgid

Erkki Tuomioja

Erkki Sakari Tuomioja sündis 01.07.1946 Helsingis. Soome poliitik, 1999-2000 kaubandus- ja tööstusminister, 2000-2007 välisminister ning uuesti 2011-2015 Soome välisminister. 2008. aastal oli Erkki Tuomioja Põhjamaade Nõukogu president.

Tema vanaema oli Mulgimaalt Helme kihelkonnast pärit kirjanik Hella Wuolijoki.

Ta lõpetas 1971 Helsingi Ülikooli, 1974 Kaubanduskõrgkooli. 1996 riigiteaduste doktori kraad.

Tema isa oli Soome peaminister Sakari Tuomioja ning emapoolne vanaema Mulgimaalt Helme kihelkonnast pärit kirjanik Hella Wuolijoki, sündinud Murrik. Vanatädi Salme Dutt  sündinud Murrik. Salme Dutti abikaasa Rajani Palme Dutti kaudu oli ta Olof Palme sugulane.

Soome avalik-õigusliku ringhäälingu Yle küsitluse kohaselt on märtsis 2015soome valitsuse populaarseim liige just sotsiaaldemokraadist välisminister Erkki Tuomioja

Erkki Tuomioja on oma vanaemast ja tema õest kirjutanud (eesti keeles Varrak, 2006) Õrnroosa: Hella Wuolijoe ja Salme Dutti elu revolutsiooni teenistuses.

Soome välisministri Erkki Tuomioja raamat kõneleb tema vanaemast Hella Wuolijoest ja tolle õest Salme Duttist, keskendudes iseäranis kummagi poliitilisele tegevusele ja Hella Wuolijoe osale Soome ajaloo olulistes sündmustes. Kuidas said 1880. aastatel Mulgimaal Helme kihelkonnas sündinud Murriku-õdedest maailmakodanikud ja revolutsionäärid? Kuidas Hellast ja Salmest said soomlased ja Salmest hiljem britt? Läinud Soome õppima, abiellus Ella Murrik Sulo Wuolijoega.

Temast sai Hella Wuolijoki, keda tuntakse eelkõige Niskamäe-näidendite autorina ja Yleisradio sõjajärgse peadirektorina. Hella Wuolijoe maine menukirjaniku ja eduka ärinaisena on jätnud varju tema poliitikurolli. Olemata küll kunagi kommunistliku partei liige, olid tal lähedased suhted Nõukogude Liidu salaluurega. Salme Murrik põgenes 17-aastasena Moskvasse õppima. Esimese abielu sõlmis ta samuti soomlase, hilisema ministri Eino Pekkalaga. 1920. a sõitis Salme Kominterni esindajana Londonisse, kus abiellus Rajani Palme Duttiga ja pühendus poliitikale.