Tere tulemast Mulgimaale!

Parem ütessa kõrda mõõta, ku ütessa kõrda tetä!
Tahad latva ronide, akka tüvest pääle!

Uudised

Uudised

Abja-Paluoja võib saada soome-ugri kultuuripealinnaks
 

14. mai 2020 Kell 18:50

Soome-ugri kultuuripealinna tiitlile on 2021. aastaks üles seatud kaks kandidaati. Üks neist on Mulgimaa pealinn Abja-Paluoja ja teine ersa Tavla küla Mordva vabariigist.

Soome-ugri kultuuripealinnade programmijuht Oliver Loode ütles, et tal om väga hea meel, et üks kandidaatidest on Mulgimaa pealinn. “Igal aastal ei olegi Eestist kandidaati olnud ja ainult üks kord on seni Eesti küla kultuuripealinnaks valitud. Kui Abja-Paluoja peaks selle tiitli saama, siis mõjub see positiivselt kogu Mulgimaa arengule ja mainele. See on suurepärane võimalus  tutvustada mulgi kultuuri soome-ugri maailmas. Mulke ja Mulgimaad seal veel kuigi hästi ei teata, nüüd oleks õige aeg varjust välja tulla. Mina usun küll, et mulkidel on palju põnevat pakkuda. Muidugi on konkurent ka tugev, aga hoiame ikka omadele pöialt,” rääkis Loode. Kumb kandidaat siis kultuuripealinnaks valitakse, selgub juba sel suvel. 

2013. aastal algatatud soome-ugri kultuuripealinna valimine on soome-ugri rahvaste noorteühenduse (MAFUN) ja Põlisrahvaste Arengu Keskuse ühine ettevõtmine, mille eesmärgiks on tõsta teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdada ühist soome-ugri identiteeti ja hoogustada kohalikku arengut soome-ugri maailmas.

Siiani on soome-ugri kultuuripealinna tiitlit kandnud Udmurdi küla Bõgõ (2014), Setomaa küla Obinitsa (2015), Ungari küla Iskaszentgyörgy ja Vezprémi linn (2016) ning Karjala küla Vuokkiniemi (2017), Šorunža (Untšo)  küla Mari Vabariigis Venemaal (2019). Tänavu, 2020. aastal on kultuuripealinnaks marikeelne Miškino küla Baškiirias. Kõigil juhtudel aitas soome-ugri kultuuripealinna tiitel tõsta tiitlikandjate tuntust nii kodumaal kui ka rahvusvaheliselt, sh kultuuriturismi arendamise kaudu.

Soomeugrilasi arvatakse praegu kokku olevat umbes 25 miljonit.