Tere tulemast Mulgimaale!

Parem ütessa kõrda mõõta, ku ütessa kõrda tetä!
Tahad latva ronide, akka tüvest pääle!

Karksi

Karksi kihelkonna ajaloost

Karksi kihelkond (saksa Kirchspiel Karkus). Pilte Karksi kandist.

Karksi nime on ürikutes mainitud esmakordselt 1224. aastal, pärast mandrieestlaste lüüasaamist muistses vabadusvõitluses, kui Karksi alad läksid maadejagamisel Saksa ordu valdusse.

Tänane Karksi vald asub põhiliselt endise Karksi kihelkonna aladel. Kuni 1939. aastani kuulus piirkond Pärnu maakonda ja hõlmas kolme valda: Karksi, Polli ja Pöögle.

1939. aastal ühendati need Karksi vallaks ja kuulutati Viljandi maakonna osaks. Aastail 1950-1962 kuulus ala Abja, hiljem Viljandi rajooni koosseisu. 1973. aastal liideti väikesed külanõukogud. Polli külanõukogu baasil loodi 13. veebruaril 1992. aastal Polli vald, mis 28. oktoobril 1997. aastal nimetati vabariigi valitsuse määrusega Karksi vallaks.

1999. aasta sügisel ühinesid Karksi-Nuia linn ja seda ümbritsev Karksi vald üheks omavalitsuseks nimega Karksi vald.

Ajaleht Karksi Sõna

Karksi kihelkonna pühapaigad

Mulgimaal Karksi kandis on tuttav olnud Pelli kultus, kus ande on viidud kindlasse kohta sellenimelisele vaimule. Mujal on taluti olnud perekondlikud altarid Tõnnile ja Ukule.

Tundmatud pole ka kogukondlikud pühapaigad, kuhu rahvast laiemalt kokku käinud on. Üks selline paljude seast on Annemägi Karksi kihelkonnas, pea vastu tänast Läti piiri, Lilli küla taga.

Karksi kihelkonna pühapaigad