Tere tulemast Mulgimaale!

Parem ütessa kõrda mõõta, ku ütessa kõrda tetä!
Tahad latva ronide, akka tüvest pääle!

Uudised

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ootab huvilisi septembris mulgi keele kursusele

12. august 2020

Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias algab 10. septembril mulgi keele ja kultuuri kursus, mida juhatavad professor Karl Pajusalu ning mulgi keele õpetajad Alli Laande ja Kristi Ilves. Kursusele on oodatud kõik huvilised ja kursus on osalejaile tasuta.

Suve aitab sisustada Mulgimaa peremäng

30. juuni 2020

Laupäeval, 27. juunil startis Mulgimaa Peremäng Tarvastu kihelkonnas ja oli vaatamata palavale ilmale üllatavalt osalejaterohke. Suve jooksul, viiel erineval päeval, saavad mängijad osa Mulgimaa kihelkondade ettevõtlike perede, külaseltside ja ettevõtjate elust ja olust.

Mulgimaa Peremängu eestvedaja Jaanika Toome sõnul on tänavune Mulgimaa Peremäng eriline selle poolest, et igal kihelkonnal on päris oma mängupäev ja nii toimub see sel aastal lausa viiel erineval päeval. „Kõik huvilised saavad osaleda igas kihelkonnas toimuvates tegevustes, mida on sel aastal kokku enam kui 30," täpsustas Toome.

Rahvastikuminister Riina Solmani sõnul aitavad just sellised lõbusad peret ja koosolemist tähtsustavad üritused kaasa Eesti veel peresõbralikumaks kujunemisele. „Pere ja sõpradega koos aega veetes ning Eestimaa ilusate paikadega tutvudes tekivad uued südantsoojendavad mälestused, mis rõõmustavad veel pikki aastaid hiljemgi. Lastega koosveedetud aeg on väärtuslik, sest nad kasvavad ju liigagi ruttu suureks. Tore, et on eestvedajaid ja tegijaid, kes näevad perede ühistegevuses võitu ja väärtust," lisas Solman.

Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja Ave Grenberg sõnas, et kuigi kriis on meid kõiki mõjutanud, näitab mängu toimimine, kui tugev on mulgi vaim ja identiteet piirkonnas. Loodan väga, et laupäeval algav mäng aitab kaasa siseturismi arendamisele Mulgimaal.

Kõigil viiel mängupäeval jälgitakse viirusohuga seonduvaid soovitusi. Peamiselt toimuvad mängupunktide tegevused vabas õhus ja seda ka vihmase ilma korral.

Mulgimaa Peremäng on mulgi kultuuri ja piirkonda tutvustav sündmuste sari, mis toimub tänavu kuuendat  korda. Tänavu toimub see viiel päeval: 27. juunil, 4. juulil, 1. augustil, 21. augustil ja 5. septembril. Mängupunktid ootavad mängijaid vahemikus 12:00-18:00.

Mulgimaa Peremängu korraldab Viljandimaa Arenduskeskus koostöös Mulgimaa Arenduskoja, Mulgi Kultuuri Instituudi ja kohalike vabaühenduste ning ettevõtjatega.

Rohkem infot mängu kohta ja programmid leiab Viljandimaa Arenduskeskuse kodulehelt.
Jooksev info Mulgimaa Peremängu Facebookist.

Abja-Paluoja valiti 2021. aasta soome-ugri kultuuripealinnaks
 

14. mai 2020

Soome-ugri kultuuripealinna tiitlile oli üles seatud kaks kandidaati, üks neist Mulgimaa pealinn Abja-Paluoja ja teine ersa Tavla küla Mordva vabariigist. Konkursi lõppvoor, kus Abja-Paluoja astus võitlustulle ersa külaga Polesnaja Tavla, viidi  läbi kolmapäeval, 17. juunil. Mulkide suureks rõõmuks valis žürii tiitli kandjaks Abja-Paluoja.

Mulgi pidu lükkub aasta võrra edasi

06. aprill 2020

Seoses Eestis kehtiva eriolukorraga teatab Mulgi Kultuuri Instituut, et VI Mulgi pidu, mis pidi toimuma tänavu mai lõpus, lükatakse aasta võrra edasi ja see toimub 29. mail 2021.

Mulgi Kultuuri Instituut kuulutas välja uute mulgikeelsete laulude võistluse

30. märts 2020

Mulgi Kultuuri Instituut on välja kuulutanud esimese mulgikeelsete laulude võistluse. Konkursi eesmärk on saada uusi mulgikeelseid omaloomingulisi laule, mida saab kasutada Mulgi pidudel, laste folklooripäevadel ja igasugustel omakultuuri üritustel. Samuti aitab see täiendada Mulgimaa kooride, ansamblite, solistide ja teiste kollektiivide repertuaari mulgikeelsete lauludega.

"Uute mulgikeelsete laulude võistlusega soovime tõmmata tähelepanu mulgi keelele ning selle kasutusvõimalustele nüüdisajal, et oleks kaasaegse sisuga mulgikeelset loomingut. Ootatame erinevas žanris laule (koorilaulud, lastelaulud, temaatilised laulud jms), mis peavad olema mulgi keeles. Kui on vaja, aitame laulu sõnad mulgi keelde tõlkida või keelt korrigeerida," sõnas Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja Ave Grenberg. 

 

Mulgikeelne Täheke ootab kaastöid
 

24. märts 2020

Tänavu ilmub juba neljandat korda Rahvakultuuri Keskuse Mulgimaa pärimuskultuuri toetusmeetme abiga mulgikeelne lasteajakiri Täheke. 2020. aastal ei saa ta aga valmis  kooliaasta alguseks, nagu seni, vaid tuleb novembri alguses.

Alanud on registreerimine parima Mulgimaa toidukoha ja Mulgi kapsa konkurssidele
 

04. märts 2020

Teise mulgi söögi festivali raames kuulutab Mulgi Väiketootjate Liit välja kaks konkurssi: “Parim Mulgi toidukoht 2020” ja “Parimad Mulgi kapsad 2020”.

Riigihalduse minister Jaak Aab külastas Mulgimaad

18. veebruar 2020

14. veebruaril külastasid Mulgimaad ja Mulgi Kultuuri Instituuti Mulgi juurtega riigihalduse minister Jaak Aab, erakonna Isamaa ning riigikogu Mulgimaa toetusrühma esimees Helir-Valdor Seeder ja riigikogu Mulgimaa toetusrühma liige Peeter Rahnel.
Kulla leerimajas Hallistes arutati üheskoos Mulgimaa omavalitsusjuhtide, Mulgimaa vanema, Mulkide Seltsi vanema ja Mulgi Kultuuri Instituudi töötajatega Mulgimaa tegevuste ja arenguperspektiivide üle, kuidas Mulgimaa rikkalikku kultuuri- ja ajaloopärandit ning nutikat ja ettevõtlikku olemust veelgi edukamalt ära kasutada. Oluliseks teemaks tõusis ka turismi arendamine siinses piirkonnas. Tõdeti, et kui tahame turismisfääris edu saavutada, tuleb vaadelda kogu Mulgimaad ja lähiümbrust regionaalsemalt ning arendada piirkonnas turismiettevõtlust. 
Oli konstruktiivne kohtumine, aitäh!